Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri Nedir?

Yangın algılama ve alarm sistemleri, duman dedektörleri, ısı dedektörleri, alev dedektörleri, yangın ihbar butonları gibi algılama elemanları ile olası bir yangın durumunda yangını en kısa sürede tespit eden; durumu merkezi yangın algılama ve ihbar paneline ileten; elektrik, gaz gibi yangın anında tehlikeli olabilecek sistemleri devre dışı bırakan; yangını erkenden bildirmesi ile müdahale ve tahliye için güvenli süre sağlayan sistemlerdir.

Neden Önemlidir?

Yangın algılama ve alarm sistemlerinin temel amacı, yangın durumunda ortaya çıkabilecek can ve mal kayıplarını olabildiğince engellemek veya minimize etmektir. Bu açıdan ele alındığında yangın algılama ve alarm sistemleri, elektronik güvenlik sistemleri içerisindeki en önemli sistem olarak sayılabilir. Dolayısıyla herhangi bir aksaklık veya hatanın yaşanmaması adına bu sistemlerin, yangından korunma standart ve yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanması gerekmektedir. Bu kapsamda, ilgili yönetmelik ve standartlara uygun ve güvenilir yangın algılama ve alarm sistemlerine firmamız aracılığı ile rahatlıkla sahip olabilirsiniz.

“Yangın algılama ve alarm sistemlerinin temel amacı, yangın durumunda ortaya çıkabilecek can ve mal kayıplarını olabildiğince engellemek veya minimize etmektir.”

Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinin Çeşitleri

Konvansiyonel Sistemler

Konvansiyonel sistemler, yangın algılama elemanlarının ve ihbar butonlarının bölgelere ayrılması ve bu bölgelere ait yangın bildirimlerinin kontrol paneline iletilip alarm cihazlarını aktif etme prensibi ile çalışırlar. Bu sistemlerde bir bölgede birden fazla algılayıcı ve buton yer alabilir. Bu nedenle bir bölgede görülen yangın anında panele gönderilen bildirimlerden hangi cihazın aktif olduğunun anlaşılması mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla konvansiyonel sistemler, bağımsız bölüm sayısı az olan binalarda tercih edilmektedir.

Adreslenebilir Sistemler

Dijital Adreslenebilir Sistemler
Bu sistemlerde algılayıcılar ve butonlar, yangın anında aktif olduklarında kendi adreslerini kontrol paneline iletebilmektedirler. Böylece, yangın ihbarı alınan adres tam olarak belirlenebilir ve yangına yapılacak müdahale daha kolay ve daha hızlı gerçekleşebilir.

Analog Adreslenebilir Sistemler
Analog adreslenebilir sistemlerde ise algılayıcılar, butonlar, modüller ve alarm cihazları tek bir çevrim üzerine bağlanır. Bu sistemlerde, kablo mesafesi ve adresli cihaz adedine göre birden fazla çevrim yer alabilir. Çevrime bağlı her bir cihazın bir adresi bulunur ve her cihaz kontrol paneli ile haberleşir. Bu sistemin en büyük farklılığı, yangın durumuna algılayıcılar tarafından değil panel tarafından karar verilmesidir. Algılayıcılar, bulundukları ortamda gelişen fiziksel büyüklükleri ve değerleri analog bir bilgi olarak kontrol paneline iletirler. Kontrol paneli, algılayıcılardan belirli aralıklarla aldığı değerleri kaydeder ve önceki değerlerle karşılaştırır. Buna göre, değerler arasındaki farkları algılayarak alarm sistemlerinin devreye girmesini sağlar. Analog adreslenebilir sistemler genellikle bağımsız bölüm sayısı çok olan büyük binalarda tercih edilmektedir.

Cooper Yangın Alarm sistemleri ile ilgili daha fazla bilgi almak ve yangın sistemi projeniz ile ilgili fiyatlandırma ve stok bilgisi için bizimle iletişime geçiniz..
Cooper Yangın Alarm iletişim bilgilerine iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Ayrıca 0312 911 1330 nolu telefondan müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.